7 Mayıs 2008 Çarşamba

YALIN AYAK

Bir sabah vakti düşersin yollara......

Sabah kuşlarının cıvıltıları ile adımlarsın sokakları...

Selam verirsin yolları süpüren çöpçüye...

Kolay gelsin Çöpçü amca....Taze,hafif serin bahar havasını çekerken ciğerlerine..

Dalların arasından sızan güneş birazcık gözünü rahatsız eder ama yine de gülümsersin çünkü mutlusundur...Esnaf erkenden dükkanlarını açmış,bakkal amca gazeteleri düzenliyor.Onun yanındaki Berber amca elinde çalı süpürgesi dükkanın önünü temizlemekte...

Köfteci amca bu yıl bahçesine çok güzel bakmış,gülleri yediverenler misali açmış çiçeklerini suluyor beni de sulamasa bari...:)Artık ben 15 yıl önce okul yolu olarak arşınladığım o çok sevdiğim yolu işe gidip gelmek için kullanıyorum...Bu sabah o yolda ağır ağır yürürken bunları gözlemledim ve düşündüm.Hayat yaşanan bütün telaşına,memleketteki karmaşaya,senin iç dünyandaki fırtınalara ya da hızla akıp giden zamana rağmen bütün yalınlığıyla her sabah yine başlıyor..Ne kuşların umrunda olup biten ne de ağaçların....

Galiba doğal olan herşey her zaman gerçek ve yalın.....

Yalın ayak deriz ya hani...Çıplak ayak;sadece ayaklarınla yürümek...Toprakla,yerle,suyla ayakların arasında hiç birşey olmaması gibi....Aynı şekilde kuşlar ve hayat arasında hiç bir engel yok gibi geldi bana...

YALIN = SADE+DOĞAL+SAYDAM

Sahtelikten uzak olmak; sana baktıklarında bir hayalet misali diğer tarafını gösterebilecek kadar saydam olmak ve doğal olmak süslü vitrinlerdeki donuk yüzlü mankenler gibi değil de mısır tarlasının ortasındaki yırtık pırtık ama rengarenk giysili çalı saçlı ve gülen yüzlü korkuluk gibi :)

Yeri geldiğinde bir çocuk masumluğu ile deniz kıyısında suları şapırdata şapırdata koşabilmek...

Bu sabah o yolu yürürken çocukluğumdaki kadar saf,masum ve gerçek hissettim kendimi...

Hepsi bu....


ÖNEMLİ NOT 1: Kelime oyunlarımızın adresi değişti.Okumak ve katılmak isteyenler için ÖYKÜ ATÖLYESİ buradan tıklayabilirsiniz. :)

ÖNEMLİ NOT 2 : Kozacım unutmadım sobeni sakın araya yazı girdi diye öyle sanma :) Onu haftasonu oturup eni konu yazacağım. Print this post

16 yorum:

Geveze Kalem dedi ki...

Sana da ilk yorum benden gelsin.:)

Doğru, yalın doğar gün her sabah. Biz karmaşıklaştırırız, bulanıklaştırırız her adımımızla.
Yalın ayak hayat yolculuğu dilerim Tubikciğim...:)

TuBiKKo dedi ki...

ne güzel oldu bu yazının ilk yorumu :) teşekkür ederim gevezeciğim :)

umar dedi ki...

Farkındalık çok önemli mutlu olmak için.Biz önce etrafta olan bitenden uzaklaştık kendimize bakmaktan sonrada mutluluğu hava ,su kadar bize yakınken kaybettik görememekten.Çok güzel tespitlerdi ilk satırlar.Mutluluk gizliydi...

cinar dedi ki...

Yazını okuyunca seyrettiğim bir film geldi aklıma. Çıplak Ayak diye çevrilmişti Türkçeye. Asıl ismi Barfuss.Almancada Çıplak Ayak demekmiş. Çok şeker bir filmdi. Müzikleri falan da harikaydı. Bu güzel, içaçıcı yazıyla o aklıma geldi :)
Eline sağlık Tubikkocu'ğum. Ben son kelimelerle ilgili yazılarımı yazamadım henüz. Hepsini tek bir yazıda toplamaya çalışıyorum. Daha önce yazdığım bir yazıyla bağlantılı olarak.

TuBiKKo dedi ki...

Umar;ara sıra içine daldığımız o yoğun uykudan uyanıp göslerimizi açtığımızda aslında mutlulukların ne kadar da yakında olduğunu görebiliyoruz....Bazen böyle küçük aydınlanmalar yaşayıp kendimi bir çocuk kadar saf hissedebiliyorum ve cıvıl cıvıl oluyorum :)

Çınarcım;içaçıcı yorumun için teşekkür ederim ben de :) nedense senden inanılmaz pozitif bir elektrik alıyorum ben de :) Yorumlarından yazılarından böyle hissediyorum nedense:)

fikriminincegülü dedi ki...

Her sabah aynı duygularla uyanıp, günü allak bullak bitirmiyor muyuz? Sevgili Geveze Kalem'in dediği gibi, galiba her şeyi karıştıran biziz...

cinar dedi ki...

Teşekkür ederim Tubikko'cuğum. Duygularımız karşılıklı, söyleyeyim dedim :)
İlk yorumum da çok ortada kalmış bu arada. Tekrar okuyunca farkettim :) Aklımda bir şeyler daha vardı aslında ama yazamadan onaylamışım demek ki :)
Sevgiler.

TuBiKKo dedi ki...

Fikrimin ince gülüsü :) ;bazen karıştırmayı abartıyor muyuz ne? Akışına bırakmak gerek bazen...

Çınarcım; olsun ben anladım demek istediğini yorumundan sen dert etme :)

AYLİN dedi ki...

bazen bakmak lazım etrafa deilmi tubicim banada bunu hatırlattın hoş ben kargalar kahvalrısını etmeden yola düştüğüm için kimseyi göremiyourum ama olsun :))

TuBiKKo dedi ki...

aslında şanslısın aylinciğimmm çünkü seb sabahın ilk ışıkları ile başlıyorsun güne...:) yani kuşlarla birlikte :)

KOZA dedi ki...

tubikko yazdiklarina bakinca bence sen hala "saf, masum ve gercek" kalabilmis insanlardan birisin

ayrica onemli no 2 inceligin icin tesekkur ederim

sevgiler

Adsız dedi ki...

yenidenvarmisin@gmail.com davetıye pls ( AzimLi)

TuBiKKo dedi ki...

Kozacım nasıl utandırdın beni şimdi bir bilsen..güzel sözlerin içim çok teşekkür ederimm...

Nalancım;davetiyeye gerek yok ki artık şifreli değilim ben.

Muhabbet Çiçeği dedi ki...

Canım , ne güzel yazmışsın. Şöyle deniz kıyısında koşmak isterdim ben. Üzeirne suyun sıçradığına aldırmadan. Sadece koşmak. Neye ulaşacağını bilmenden.
Yüreğine sağlık canım. Çok güzel olmuş. Öptüm

ArZuMmM dedi ki...

ne güzel yazmışsın ve yevrüm harikasın herzamanki gibi döktürmüşsün :)) öptüm

Adsız dedi ki...

Genial brief and this enter helped me alot in my college assignement. Thank you seeking your information.